Protokoły z sesji - archiwum

Protokół Nr XIV/2008 z Sesji Rady Gminy Rojewo z dnia 25 lutego 2008 r.

Protokół Nr XIV/2008

z Sesji Rady Gminy Rojewo

z dnia 25 lutego 2008 r.


 

Na posiedzenie Sesji przybyło 12 radnych (Rada Gminy Rojewo liczy 14 członków), czyli zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym było quorum wymagane do podejmowania prawomocnych uchwał.


W obradach udział wzięli:


  1. mgr inż. Błażej Mielcarek – Wójt Gminy Rojewo;

  2. mgr inż. Aleksandra Szczesiak – Sekretarz Gminy Rojewo;


Porządek obrad:

  1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

  2. Wybór Sekretarza obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z XIII Sesji Rady Gminy Rojewo.

  4. Składanie wniosków w sprawie zmian w porządku obrad.

  5. Składanie wniosków i interpelacji.

  6. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Gminy.

  7. Sprawozdanie Wójta.

  8. Podjęcie uchwały w sprawie:


  1. zawarcia Porozumienia Międzygminnego w celu realizacji projektu w ramach priorytetu IX, działanie 9.1, poddziałanie 9.1.1 „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


- informacja Kierownika SZOiKu – p. M. Przeździęka;

- opinia komisji ds. oświaty, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej;

- dyskusja;

- podjęcie uchwały.


9. Wolne wnioski i zapytania.

10. Odpowiedzi Wójta.

11. Zakończenie obrad.



Do pkt. 1

Otwarcia posiedzenia i stwierdzenia quorum (12 obecnych) dokonał Przewodniczący Rady Gminy Rojewo Józef Ratajczak, następnie Przewodniczący Rady Gminy powitał radnych, sołtysów, oraz pracowników urzędu gminy.


Do pkt. 2

Przewodniczący Rady zaproponował kandydaturę r. A. Wesołowskiego na sekretarza obrad. Następnie zwrócił się do r. A. Wesołowskiego z zapytaniem, czy wyraża zgodę na kandydowanie.


r. A. Wesołowski – wyraził zgodę na kandydowanie.


Przewodniczący Rady – zaproponował przegłosowanie kandydatury r. A. Wesołowskiego na sekretarza obrad.


Radni 11 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym się” przyjęli kandydaturę r. A. Wesołowskiego na sekretarza Sesji.



Do pkt. 3


Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się z zapytaniem do sekretarza obrad XIII Sesji Rady Gminy, czy zgłasza uwagi do protokołu.


r. M. Tumidajewicz– nie zgłosił uwag do protokołu.


Przewodniczący obrad poprosił radnych o przyjęcie protokołu z XIII Sesji Rady Gminy bez żadnych zmian.

Radni 12 głosami „za”, głosowali za przyjęciem protokołu z XIII Sesji Rady Gminy Rojewo bez żadnych zmian.

Do pkt. 4

Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się z zapytaniem, czy radni zgłaszają wnioski w sprawie zmiany w porządku obrad XIV Sesji Rady Gminy.


Radni nie zabrali głosu, w związku z powyższym Przewodniczący Rady Gminy zaproponował wprowadzenie ppkt. b w pkt 8 porządku obrad tj. projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIII/75/2008 z dnia 4 lutego 2008 r. w sprawie warunków i trybu wspierania sportu kwalifikowanego.


Przewodniczący obrad zaproponował głosowanie zaproponowanej zmiany w porządku obrad XIV Sesji Rady Gminy.


Radni 12 głosami „za” przegłosowali zaproponowaną zmianę tj. wprowadzenie ppkt. b w pkt 8 porządku obrad tj. projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIII/75/2008 z dnia 4 lutego 2008 r. w sprawie warunków i trybu wspierania sportu kwalifikowanego.


Następnie Przewodniczący obrad r. J. Ratajczak odczytał zaproponowany porządek obrad XIV Sesji Rady Gminy.


1.Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

2.Wybór Sekretarza obrad.

3.Przyjęcie protokołu z XIII Sesji Rady Gminy Rojewo.

4.Składanie wniosków w sprawie zmian w porządku obrad.

5.Składanie wniosków i interpelacji.

6.Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Gminy.

7.Sprawozdanie Wójta.

8.Podjęcie uchwały w sprawie:


a. zawarcia Porozumienia Międzygminnego w celu realizacji projektu w ramach priorytetu IX, działanie 9.1, poddziałanie 9.1.1 „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


- informacja Kierownika SZOiKu – p. M. Przeździęka;

- opinia komisji ds. oświaty, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej;

- dyskusja;

- podjęcie uchwały.


b. zmieniająca uchwałę Nr XIII/75/2008 z dnia 4 lutego 2008 r. w sprawie warunków i trybu wspierania sportu kwalifikowanego.


- informacja Kierownika SZOiKu – p. M. Przeździęka;

- opinia komisji ds. oświaty, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej;

- dyskusja;

- podjęcie uchwały.



9. Wolne wnioski i zapytania.

10. Odpowiedzi Wójta.

11. Zakończenie obrad.


Radni nie zaproponowali innych zmian, w związku z powyższym Przewodniczący Rady Gminy zaproponował głosowanie zaproponowanego porządku obrad.


Radni 12 głosami „za” przyjęli zaproponowany zmieniony porządek obrad XIV Sesji Rady Gminy.


Przewodniczący Rady Gminy poinformował zebranych, że w związku ze zwołaniem Sesji Nadzwyczajnej w sprawie podjęcia uchwały dotyczącej edukacji przedszkolnej wystąpi zespół dzieci „Przedszkolaki z naszej paki” z przedszkola w Liszkowie.


Następnie odbył się występ zespołu „Przedszkolaki z naszej paki”.


Do pkt 5


Przewodniczący Rady Gminy – r. J. Ratajczak poprosił radnych i sołtysów o składanie wniosków i interpelacji.


s. A. Kuś – zgłosił interpelację w sprawie konfrontacji radców prawnych w sprawie statutu sołectwa Rojewo, powiedział, że zebranie wiejskie nie przyjęło projektu uchwały w sprawie zmian Statutów jednostek pomocniczych w części dotyczącej wsi Rojewo, zwrócił się z zapytaniem, kto pokryje koszty pracy Radcy Prawnego wynajętego przez mieszkańców Rojewa. Powiedział, że zasięgnął informacji jak sprawa ta wygląda w innych gminach i dowiedział się, że gminy tworzą subkonta dla danego sołectwa, na które wpływają środki z mienia wiejskiego znajdującego się w danym sołectwie.

Zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej odpowiedzi na przedmiotową interpelację.


Do pkt. 6


Przewodniczący Rady Gminy poinformował zebranych, że dwukrotnie brał udział w spotkaniu z mieszkańcami Ściborza w sprawie zagospodarowania świetlicy wiejskiej oraz reaktywację Koła Gospodyń Wiejskich. Powiedział, że spotkał się także z sołtysem oraz mieszkanką Osieka Wielkiego w sprawie żwirowni na terenach północnej części gminy. Powiedział, że interes społeczny jest sprzeczny w przedmiotowej sprawie, należy działać tak, aby poczynić jak najmniej szkód na tym terenie.

Powiedział, że uczestniczył w zebraniu wiejskim sołectwa Rojewo. Następnie odczytał pismo sołtysa i Rady Sołeckiej w Rojewie z dnia 28.01.2008r. „Rada Sołecka wsi Rojewo zauważa z niepokojem działania władzy Gminy dotyczącej spraw wsi Rojewo.

1. Dotyczy statutu sołectwa

2. Wyjaśnienia spraw finansowych Wsi.

3. Zwołania zebrania wiejskiego i dyskusji z mieszkańcami wsi Rojewo na nurtujące sprawy związane z budżetem.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy odczytał odpowiedź na przedmiotowe pismo z dnia 13.02.2008r. „Dnia 29 stycznia br. wpłynęło pismo podpisane przez członków Rady Sołeckiej Wsi Rojewo, z jego treści wynika, że Rada Sołecka zainteresowana jest działaniami Rady Gminy w sprawach dotyczących wsi Rojewo. Niestety duży stopień ogólności zawartych w piśmie sformułowań nie pozwala na merytoryczne ustosunkowanie się do nich.

Nie określono, np., jakie działania władz samorządowych wzbudzają zaniepokojenie Rady Sołeckiej. Dotyczy to także spraw zawartych w punkcie 1 i 2 Waszego pisma.

Proszę, zatem o bardziej precyzyjne określenie nurtujących Radę Sołecką problemów, co się tyczy terminu zwołania zebrania wiejskiego to został on ustalony. Wierzę, że wiele spraw nurtujących społeczność Wsi zostanie w jego trakcie wyjaśnionych.”


Do pkt 7


Przewodniczący obrad poprosił Wójta Gminy Rojewo o złożenie sprawozdania z pracy w okresie od 4 lutego 2008r. do 25 lutego 2008r.


- spotkania w sprawie żwirowni w Osieku Wielkim.


- udział w Konwencie Wójtów, powiedział, że został wybrany do zespołu Burmistrzów i Wójtów w sprawie ustalenia kryteriów regionalnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, na posiedzeniu konwentu została przedstawiona także propozycja Urzędu Marszałkowskiego.


- poinformował zebranych, że dnia 5 marca odbędzie się spotkanie dotyczące „Czarnoziemu na Soli”.


- poinformował zebranych, że brał udział w zebraniach wiejskich, najczęściej poruszanym problemem są drogi, po dokonaniu objazdu dróg gruntowych na terenie Gminy Rojewo w dniu dzisiejszym stwierdziłem, że drogi są przejezdne.


- poinformował zebranych, że nie wiadomo, według jakiego klucza będą przyznawane środki zewnętrzne, kryteria mogą ulec zmianie, na dzień dzisiejszy nie wiadomo, na jakiej podstawie gminy mają opracowywać Wieloletnie Plany Inwestycyjne i inne długoterminowe opracowania. Powiedział, że przy równej ilości punktów dodatkowy punkt otrzymuje gmina o niższym wskaźniku G.


Do pkt. 8


Przewodniczący obrad poprosił radnych o przystąpienie do podjęcia uchwały w sprawie:




a). zawarcia Porozumienia Międzygminnego w celu realizacji projektu w ramach priorytetu IX, działanie 9.1, poddziałanie 9.1.1 „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


Projekt uchwały odczytał Kierownik SZOiKu – p. M. Przeździęk.


Przewodniczący Rady Gminy poprosił o wyrażenie opinii komisji ds. oświaty, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej.


r. J. Kmieć – powiedział, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.


Następnie Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję w przedmiotowej sprawie.


r.M. Borowiak – zwrócił się z prośbą o krótką charakterystykę przedmiotowej uchwały.


Kierownik SZOiKu – p. M. Przeździęk – powiedział, że Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs, do konkursu mogą przystąpić gminy, co najmniej 8, które podpiszą stosowne porozumienie obejmujące projekt, na co najmniej 30 przedszkoli, każda gmina otrzyma kwotę 35 tys. zł na jedno przedszkole.


Przewodniczący Rady Gminy – poinformował zebranych, że przygotowywany jest projekt ustawy sejmowej, dotyczący zmian w sposobie finansowania przedszkoli.


Wójt Gminy – zwrócił się z zapytaniem, czy byłaby możliwość uruchomienia przedszkoli w innych miejscowościach z tego programu.


p. M. Przeździęk – powiedział, że planowane jest to w przyszłym roku, podstawowy problem to odpowiednio przystosowane pomieszczenie.


r. A. Brylew – powiedział, że należałoby zainteresować się terenem północnym naszej gminy, aby tam zorganizować przedszkole.


Wójt Gminy – powiedział, że podczas rozgrywek Sołtysiady zaobserwowano, brak aktywności mieszkańców północnych terenów gminy Rojewo.


  1.  
    1.  
      1.  
        •  
          1. J. Ratajczak – powiedział, że program będzie kontynuował egzystencję obecnego przedszkola, nie jest to tylko przedszkole dla dzieci z Liszkowa, korzystają z niego mieszkańcy całej gminy.


Wójt Gminy – zwrócił się z zapytaniem, czy jest możliwość otrzymania środków na dwa oddziały przedszkolne.


p. M. Przeździęk – powiedział, że projekt zakłada 30 tys. zł na jedno przedszkole.



Radni nie mieli więcej pytań, w związku z tym Przewodniczący Rady Gminy zaproponował przegłosowanie przedmiotowego projektu uchwały.


Radni 12 głosami „za”, przyjęli uchwałę w sprawie zawarcia Porozumienia Międzygminnego w celu realizacji projektu w ramach priorytetu IX, działanie 9.1, poddziałanie 9.1.1 „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.



b). zmieniająca uchwałę Nr XIII/75/2008 z dnia 4 lutego 2008 r. w sprawie warunków i trybu wspierania sportu kwalifikowanego.


Projekt uchwały przedstawił Kierownik SZOiKu – p. M. Przeździęk.


Przewodniczący Rady Gminy poprosił o wyrażenie opinii komisji ds. oświaty, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej.


r. J. Kmieć – powiedział, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.


Następnie Przewodniczący Rady Gminy poprosił Kierownika SZOiKu o przedstawienie przedmiotowych zmian.


p. M. Przeździęk – przedstawił zaproponowane zmiany.


Radni nie mieli pytań, w związku z tym Przewodniczący Rady Gminy – r. J. Ratajczak zaproponował głosowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIII/75/2008 z dnia 4 lutego 2008 r. w sprawie warunków i trybu wspierania sportu kwalifikowanego.


Radni 12 głosami „za” przyjęli w/w uchwałę.


Do pkt 9


Przewodniczący obrad poprosił zebranych o składanie wolnych wniosków i zapytań.


s.E. Siemianowski – zwrócił się z zapytaniem, odnośnie wydatkowania środków sołeckich na imprezy, czy będzie to zabronione.


s. J. Kinal – zgłosił wniosek w sprawie drogi Żelechlin – Stara Wieś, zwrócił się z zapytaniem, co Przewodniczący zrobił w tym kierunku, czy Rada Gminy wystąpiła z jakimś pismem w tej sprawie.

Powiedział, że wiata przystankowa w Starej Wsi jest źle ustawiona, dwukrotnie została przewrócona przez wiatr.

- zgłosił zły stan drogi ze Starej Wsi do Rojewic.

- powiedział, że zdaniem Wójta północna część gminy jest nieaktywna, powiedział, ze sami popełniamy błędy pomijająć często mieszkańców tych terenów, np. sprawa oświetlenia w Starej Wsi, mieszkańcy się zniechęcają, powiedział, że chciałby przedstawić historię budowy drogi w Liszkowicach za czasów Naczelnika p. Wróblewskiego, przywieziony został kamień na drogę, który został rozwieziony po całej gminie, w związku z tym powstał komitet budowy drogi. Powiedział, że należy stworzyć aktywność, trzeba zainteresować się mieszkańcami, kiedy istniała Gromadzka Rada w Rojewicach rozumieliśmy się bardzo dobrze, jednak, kiedy przyłączono nas do Rojewa zaczęły się konflikty.


r. A. Brylew – zwrócił się z zapytaniem, w sprawie środków z funduszu Czarnoziem na soli, kiedy sprawa będzie definitywnie zamykana.


r. D. Siemianowska – zwróciła się z zapytaniem, kiedy rozpocznie się program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).


r. P. Śpiewak – zgłosił wniosek w sprawie organizowania zebrania wiejskiego w późniejszym godzinach lub w dni wolne od pracy, aby wszyscy mieszkańcy mogli uczestniczyć w zebraniu.


r. A. Brylew – powiedział, że wycofuje swoje zapytanie w sprawie funduszy z programu Leader + ponieważ Kierownik SZOiKu udzielił mu wyczerpującej odpowiedzi.



Nie zgłoszono więcej wniosków i zapytań.


Do pkt. 10


Przewodniczący Rady Gminy poprosił Wójta Gminy o udzielenie odpowiedzi na wnioski i interpelacje.


Wójt Gminy – powiedział, że ostatnio na posiedzeniach Sesji praktykowane jest zachowanie, że ktoś zadaje pytanie, a później wychodzi nie czekając na odpowiedź.


- pieniądze sołeckie – znaczne kwoty przeznaczane są na integracje społeczne, powiedział, że najlepszym sposobem na wykorzystanie środków sołeckich byłoby zainwestowanie ich w świetlice wiejskie, remont, malowanie, lub zakup wyposażenia.


- droga Żelechlin – Liszkowice – powiedział, że remont tej drogi wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, podkład tej drogi jest niewłaściwy, jest to droga powiatowa i wnioski w tej sprawie były składane, żadna z tych inwestycji nie weszła do projektów kluczowych. Zaproponował, żeby kierowcy występowali o odszkodowania w uszkodzeniach samochodów, może takie działanie przyniesie Jasie skutki.


- sprawa oświetlenia, wydatki nie kończą się na założeniu oświetlenia, energia cały czas drożeje, jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego.


- aktywność mieszkańców północnych terenów gminy Rojewo, powiedział, że nie ma odczucia, że zapomina o północnych terenach gminy, wodociągi, równanie dróg, remont szkoły, wizja połączenia gminy Rojewo drogą do Torunia.


p. Sekretarz Gminy – odpowiedziała, na interpelację w sprawie ustalania zebrań wiejskich w późniejszych godzinach popołudniowych, powiedziała, że nie ma problemu ze zmianą godzin zebrania wiejskiego, do tej pory jest to praktykowane na zgłoszenie sołtysa danego sołectwa.


p. L. Wołąkiewicz – udzielił odpowiedzi na interpelację w sprawie ustawienia wiaty przystankowej w Starej Wsi, powiedział, że wiata jest postawiona tam, gdzie jest zezwolenie na jej ustawienie, obecnie trwają uzgodnienia z władzami Lasów Państwowych w sprawie zezwolenia na ustawienie wiaty.


Wójt Gminy – powiedział, że drugi raz wiata została wyrwana przez wiatr, powiedział, że jeżeli nie będzie uzgodnień z mieszkańcami w sprawie ustawienia wiaty, wiaty nie będą stawiane.


  1.  
    1.  
      1.  
        •  
          1. J. Kinal – powiedział, że wiata została ustawiona w pobliżu posesji p. Śpiewaka, aby była możliwość obserwacji.


r. J. Ratajczak – sprawa szczepień, zobowiązał się do wyjaśnienia przedmiotowej sprawy. Droga powiatowa Żelechlin – Liszkowice powiedział, że decydujący głos w tej sprawie będą mieli radni powiatowi, powiedział, że możemy wystosować pismo do Starosty w tej sprawie.


s. J. Kinal – powiedział, że pismo powinno być wystosowane odnośnie przedmiotowej sprawy, potrzebujemy dokumentów w sprawie drogi ponieważ mamy zamiar powiadomić telewizję.


p. L. Wołąkiewicz – powiedział, że w Urzędzie Gminy znajdują się pisma dotyczące przedmiotowej drogi.


Do pkt. 11


Przewodniczący Rady Gminy ogłosił zamknięcie obrad sesji.




Protokołowała Agnieszka Nieckarz





Sekretarz obrad


Adam Wesołowski

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 08 kwietnia 2008 11:38
Dokument wprowadzony do BIP przez: Krzysztof Górny
Ilość wyświetleń: 829
08 kwietnia 2008 11:38 Krzysztof Górny - Utworzenie dokumnetu.
Zatrzymaj banner przewijany