Uchwały Rady - archiwum

Uchwała Nr XIII/74/2008 Rady Gminy Rojewo z dnia 4 lutego 2008r. w sprawie uchwalenia na rok 2008 programu współpracy z organizacjami pozarządowymi w sferze zadań publicznych.

Uchwała Nr XIII/74/2008
Rady Gminy Rojewo
z dnia 4 lutego 2008r.

w sprawie uchwalenia na rok 2008 programu współpracy z organizacjami pozarządowymi w sferze zadań publicznych.

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( Dz. U. z 2003 r. Nr 96 poz. 873, z 2004 r. Nr 64 poz. 593, Nr 116 poz. 1203, Nr 210 poz. 2135, z 2005 r. Nr 155 poz. 1298, Nr 169 poz. 1420, Nr 175 poz. 1462, Nr 249 poz. 2104, z 2006 r. Nr 94, poz. 651) art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 127, Nr 214, poz. 1806 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 116 poz. 1203, z 2005 r. Nr 172 poz. 1441, z 2006 r. Nr 17 poz. 128, Nr 181, poz. 1337, z 2007 Nr 48, poz. 327, Nr 138, poz. 974, Nr 173, poz. 1218) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwala się program współpracy Gminy Rojewo na rok 2008 z organizacjami pozarządowymi w sferze zadań publicznych, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rojewo.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



Uzasadnienie

W gminie Rojewo funkcjonują organizacje o charakterze pozarządowym, które działają w wielu obszarach życia społecznego, rozwiązując często ważne z punktu widzenia społeczności lokalnej problemy.
Opracowany program współpracy stanowiący załącznik do niniejszej uchwały daję gwarancję prawidłowej współpracy i w sposób precyzyjny określa płaszczyznę wspólnego działania.
Projekt uchwały konsultowano z organizacjami społecznymi działającymi na terenie gminy Rojewo. Żadna z nich nie złożyła do niego zastrzeżeń.


Załącznik
do Uchwały Nr XIII/74/2008
z dnia 4 lutego 2008r.


PROGRAM WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI PROWADZĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO NA ROK 2008

§1. Uchwala się program współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2008.

§2.1. Ilekroć w tekście Programu jest mowa o:
1) „Organizacjach” – rozumie się przez to organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
2) „Ustawie” – mowa jest o Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
2. Niniejszy program jest propozycją dla wszystkich organizacji wyrażających wolę współpracy w działach na rzecz Gminy i jej mieszkańców.

§ 3. Celem programu jest współdziałanie w realizacji zadań gminnych.

§ 4. Program ograniczony jest do tych organizacji, które prowadzą swoją działalność na terenie Gminy lub na rzecz jej mieszkańców.

§ 5. Program realizują w szczególności:
1. Rada Gminy i jej Komisje – w zakresie wytyczenia polityki społecznej i finansowej gminy oraz nawiązywania współpracy z organizacjami.
2. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – w zakresie swojej działalności ze szczególnym uwzględnieniem wszechstronnej pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób, działalności charytatywnej, działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą oraz promocji i organizacji wolontariatu.
3. Samorządowy Zespół Oświaty i Kultury a także inne podmioty, jeżeli spełniają wymogi prawem przewidziane.

I. SFERA ZADAŃ PUBLICZNYCH GMINY ROJEWO REALIZOWANYCH WE WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI I PODMIOTAMI PROWADZĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO.

§ 6. Sfera zadań publicznych Gminy realizowanych w świetle przepisów Ustawy we współpracy z organizacjami, obejmuje zadania w zakresie:
1. pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób,
2. działalności charytatywnej,
3. podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
4. ochrony promocji zdrowia,
5. działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,
6. promocji zatrudniania i aktywacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,
7. upowszechniania praw kobiet oraz działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,
8. działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
9. działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
10. nauki, edukacji, oświaty i wychowania,
11. krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży,
12. kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,
13. upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
14. ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
15. porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym,
16. upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa,
17. upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji,
18. ratownictwa i ochrony ludności,
19. pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą,
20. działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwoju kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
21. promocji i organizacji wolontariatu,
22. działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz podmioty , o których mowa jest w art. 3 ust 3 Ustawy, w zakresie określonym w pkt. 1-22.

We wszystkich obszarach zadaniowych, w oparciu o doświadczenia współpracy z organizacjami, Gmina będzie zalecała zadania Gminy organizacjom w formie wsparcia i dofinansowania programów.

II ZLECENIA ZADAŃ PUBLICZNYCH WRAZ Z UDZIELENIEM DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ICH REALIZACJI ORAZ FORMY ICH WSPIERANIA.

§ 7. Zasady i formy współpracy z organizacjami, określone Ustawą w oparciu o dotychczasowe doświadczenia, na rok 2007 będą realizowane w następujących formach:

1. zlecenia organizacjom i podmiotom wymienionym w art. 3 ust 3 Ustawy zadań publicznych, poprzez wspieranie takich zadań, wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji,
2. wzajemne informowanie się o planowych kierunkach działalności i współdziałanie w celu zharmonizowania tych kierunków,
3. konsultowanie z organizacjami oraz innymi podmiotami, odpowiednio do zakresu ich działania, projektów, aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji,
4. tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji, innych podmiotów oraz przedstawicieli właściwych organów Gminy

§ 8. Zlecenie zadań publicznych na rok 2008 realizowane będzie na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania, a także w oparciu o przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 9, poz. 873, ze zm.)

§ 9. W ramach programu organizacje mogą uzyskać następujące formy wsparcia ich działalności:
1. dofinansowania programów w formie dotacji,
2. udostępnienie lokalu na spotkania,
3. pomoc w uzyskaniu lokalu do prowadzenie działalności statutowej na preferencyjnych warunkach,
4. współpraca w gromadzeniu środków na realizację programów,
5. konsultacje i szkolenia,
6. promocja działalności w mediach.


III. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

§ 10. Zadania priorytetowe realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi:

1. w sferze polityki prorodzinnej:
1) stymulacja wzrostu aktywności własnej rodziny oraz inspirowanie działalności samopomocowych grup wsparcia,
2) wspieranie tworzenia i funkcjonowania grup samopomocowych na rzecz rozwiązywania problemów lokalnych, zwłaszcza w środowiskach wiejskich i niedorozwiniętych gospodarczo,
3) działanie na rzecz dzieci i młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza z rodzin dysfunkcjonalnych i patologicznych, mające na celu zapobieganie ich marginalizacji,
4) ochrona macierzyństwa poprzez zapewnienie potrzeb bytowych samotnych matek i kobiet w ciąży oraz ofiar przemocy,
5) przeciwdziałanie przemocy w rodzinie poprzez wsparcie dla ofiar i terapię dla sprawców przemocy,
6) wspieranie rodzin w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych.

2. w sferze bezdomności:
1) aktywne formy zwalczania bezdomności poprzez pomoc w socjalizacji bezdomnych, programy profilaktyczne – terapeutyczne, wspieranie ośrodków wsparcia i schronisk prowadzonych przez wyspecjalizowane organizacje,
2) doraźne zapewnienie niezbędnych potrzeb bytowych osobom zagrożonym bezdomnością i skrajnym ubóstwem.

3. w sferze niepełnosprawności:
1) podtrzymywanie aktywności życiowej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz ułatwienie im uczestnictwa w życiu społecznym poprzez programy integracyjne i terapeutyczne,
2) tworzenie warunków utrzymania we własnym środowisku osób starszych, przewlekle chorych, niedołężnych i niepełnosprawnych,
3) wspieranie działań zmierzających do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych poprzez wspieranie warsztatów terapii zajęciowej, integrację środowisk osób niepełnosprawnych, rozwój twórczości artystycznej oraz inicjatyw wydawniczych i ruch sportowy osób niepełnosprawnych.

4. w sferze działalności charytatywnej:
1) wspieranie i pomoc we wszystkich przedsięwzięciach charytatywnych na terenie gminy Rojewo prowadzonych przez organizacje.

5. w sferze wolontariatu:
1) promocja i pomoc w organizowaniu wolontariatu,
2) pomoc w organizowaniu szkolenia wolontariuszy.

6. w zakresie turystyki , krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży:
Wspieranie działań na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki i krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem działań promujących Gminę Rojewo tj.:
1) organizacja imprez turystycznych,
2) organizacja aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży,
3) wyznaczanie i odnawianie szlaków turystycznych,
4) szklenie kadr w zakresie turystyki,
5) pomoc w wydawaniu materiałów promocyjnych.

7. w zakresie nauki, edukacji , oświaty i wychowania:
Wspieranie i promocja wartościowych przedsięwzięć naukowych, edukacyjnych, oświatowych i wychowawczych, tj.:
1) organizacja konkursów przedmiotowych i z zakresu wiedzy ogólnej,
2) pomoc w zakresie prowadzenia edukacji przedszkolnej,
3) opracowanie i wydawanie publikacji wykorzystywanych do realizacji celów dydaktyczno – wychowawczych,
4) szkolenie nieetatowej kadry organizacji, pełniących funkcje wychowawcze,
5) organizowanie szkoleń, seminariów i konferencji związanych z różnymi formami edukacji ustawicznej.

8. w zakresie kultury, sztuki , ochrony dóbr kultury i tradycji:
Wspieranie wartościowych przedsięwzięć o charakterze lokalnym i ponadregionalnym realizowanych na terenie Gminy Rojewo w zakresie rozwoju kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, promocji twórczości artystycznej, edukacji i oświaty kulturalnej, działań i inicjatyw kulturalnych oraz walorów kulturalnych Gminy Rojewo, realizowanych poprzez:
1) organizowanie imprez kulturalnych oraz ich promocję, w tym fundowanie nagród,
2) organizowanie festiwali, przeglądów i prezentacji twórczości artystycznej, w tym wystaw i plenerów,
3) edycję niskonakładowych i niekomercyjnych wydawnictw kulturalnych i historycznych,
4) renowację, konserwację, inwentaryzację i ochronę zabytków i innych obiektów kultury materialnej,
5) prowadzenie dokumentacji zjawisk życia kulturalnego i artystycznego ze szczególnym uwzględnieniem folkloru,
6) wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego,
7) upowszechnianie, promocja i popularyzacja w kraju i za granicą lokalnej twórczości i wykonawstwa artystycznego,
8) wspieranie wszelkich form edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.

9. w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu:
Wspieranie rozwoju kultury fizycznej i sportu poprzez następujące zadania:
1) organizacja i uczestnictwo w lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych imprez sportowych,
2) organizacja szkolenia dzieci i młodzieży, w tym zakup sprzętu sportowego,
3) organizowanie przedsięwzięć w zakresie sportu masowego,
4) organizowanie imprez sportowo – rekreacyjnych.

10. w zakresie ochrony i promocji zdrowia oraz przeciwdziałania patologiom społecznym:
1) wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
2) realizacja zadań Gminy w zakresie przeciwdziałania narkomanii obejmujących tworzenie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla osób uzależnionych i ich rodzin; wzrost liczby kadr zajmujących się problemem patologii społecznych,
3) edukacja i promocja zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży,
4) promocja i ochrona zdrowia i zachowań prozdrowotnych.

11. w zakresie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości:
1) wspieranie i pomoc w organizacji przedsięwzięć promujących walory gospodarcze Gminy,
2) wspieranie i pomoc w organizacji gospodarstw agroturystycznych,
3) wspieranie projektów poprawiających standardy obsługi ruchu turystycznego.

12. w zakresie pozostałych zadań:
Pozostałe zadania wynikające ze sfery zadań publicznych, a zawarte w części II Programu, realizowane będą przy współpracy Gminy Rojewo w ramach statutowych poszczególnych organizacji.

IV. WZAJEMNE INFORMOWANIE O PLANOWYCH KIERUNKACH DZIAŁALNOŚCI I WSPÓŁPRACY W CELU ZHARMONIZOWANIA TYCH KIERUNKÓW.

§ 11.1 Gmina Rojewo będzie informowała organizacje, których cele statutowe wiążą się z realizacją określonych zadań Gminy o:
1) pracach nad projektami uchwał regulujących zakres współpracy Gminy z organizacjami,
2) aktualnych kierunkach i zadaniach wymagających współdziałania z organizacjami.
Informacje przekazywane będą podczas narad, szkoleń i konsultacji, a w razie potrzeby w formie opracowań pisemnych.

2. Organizacje będą informować o:
1) planowych kierunkach działalności i realizowanych programach,
2) potrzebie współdziałania z samorządem Gminy w realizacji programów.

V. ZAKOŃCZENIE

§13. Niniejszy Program stanowi płaszczyznę współpracy organizacji pozarządowych z Gminą Rojewo i realizowany będzie w roku 2008 na miarę środków zapisanych w budżecie Gminy.

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 11 lutego 2008 11:51
Dokument wprowadzony do BIP przez: Administrator
Ilość wyświetleń: 683
11 lutego 2008 11:52 Administrator - Zmieniono treść dokumentu
11 lutego 2008 11:51 Administrator - Zmieniono treść dokumentu
Zatrzymaj banner przewijany