Uchwały Rady - archiwum

Uchwała Nr IV/17/2007 Rady Gminy Rojewo z dnia 5 lutego 2007r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007r.

Uchwała Nr IV/17/2007
Rady Gminy Rojewo
z dnia 5 lutego 2007r.



w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007r.

Na podstawie art. 41 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231 Nr 167, poz.1372, z 2003r. Nr 80. poz. 719, Nr 122, poz. 1143 z 2004r. Nr 29, poz. 257, Nr 99, poz. 1001, Nr 152, poz. 1597, Nr 273, poz. 2703, z 2005r. Nr 23, poz. 186, Nr 132, poz. 1110, Nr 155, poz. 1298, Nr 179, poz. 1485, z 2006r. Nr 170, poz. 1217, Nr 171, poz. 1225, Nr 220, poz. 1600) uchwala się, co następuje:



§ 1 Przyjmuje się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007r. stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.


§ 2 Wykonanie uchwały zleca się Wójtowi Gminy.

§ 3 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



UZASADNIENIE

Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych Gminy. Realizacja zadań prowadzona jest w oparciu o Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uchwalany corocznie przez Radę Gminy.





Załącznik do
Uchwały Nr IV/17/2007
z dnia 5 lutego 2007r.


GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI
I
ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW
ALKOHOLOWYCH DLA
GMINY ROJEWO
NA ROK 2007



Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest kontynuacją zadań realizowanych już od kilku lat. Program ten opracowany jest na podstawie doświadczeń z lat poprzednich, Narodowego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także Ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. Przedmiotowa ustawa nakłada na Gminę obowiązek ograniczenia dostępności alkoholu w szczególności nieletnim, leczenie i terapię osób uzależnionych od alkoholu, zapobiegania przemocy w rodzinie, która jest następstwem nadużywania alkoholu, ma także za zadanie prowadzić działalność wychowawczą i informacyjną.


1. Diagnoza i ocena stanu zagrożenia.

A. Charakterystyka Gminy Rojewo

Gmina Rojewo położona jest w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Obejmuje obszar 12.021 ha, zamieszkały przez 4.711 osób, w tym 1.252 dzieci i młodzieży do lat 18. Do gminy należy 28 wsi. W skład gminy wchodzi 17 sołectw. Gmina graniczy z gminami: Gniewkowo, Inowrocław, Złotniki Kujawskie oraz Solec Kujawski.
Pod względem demograficznym należy do małych gmin w województwie. Jest gminą typowo rolniczą. Na terenie gminy znajduje się Szkoła Podstawowa w Rojewicach oraz Zespół Szkół w Rojewie, w skład którego wchodzi Gimnazjum Publiczne, Szkoła Podstawowa w Rojewie oraz filie: w Liszkowie i w Ściborzu.
Do Gimnazjum uczęszcza 219 dzieci, natomiast w Szkole Podstawowej w Rojewie uczy się 137 dzieci, w SP w Rojewicach – 102, w filii w Ściborzu – 57, natomiast w Liszkowie - 43 dzieci.
Na terenie Gminy znajdują się 2 ośrodki zdrowia; w Rojewie oraz w Zawiszynie.
Zarejestrowanych w Urzędzie Pracy jako bezrobotnych jest 524 osób w tym 286 kobiet. Z pośród bezrobotnych tylko 93 osoby uprawnione są do pobierania zasiłku z PUP. Młodzieży do lat 25 zarejestrowanej jest 148.
Wśród rodzin z terenu Gminy, 33 można określić jako „dysfunkcyjne”, systematycznie korzystają one ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rojewie.


B. Poziom zagrożenia wśród młodzieży gimnazjalnej

Na terenie gminy Rojewo funkcjonują 33 rodziny tzw. patologiczne, z czego to rodziny borykające się z problemem alkoholowym. W rodzinach takich problem jest tym silniejszy, że dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale również pozostałych członków rodziny, zwłaszcza dzieci; jest to tzw. współuzależnienie. W celu zdiagnozowania zjawiska spożywania alkoholu wśród młodzieży GKRPA w Rojewie w roku szkolnym 2005/2006 po raz kolejny przeprowadziła badania wśród młodzieży z Gimnazjum Publicznego w Rojewie za pomocą kwestionariusza ankiety. Poniżej zaprezentowano wykres obrazujący kontakt badanej młodzieży z alkoholem:




Wyk. 1 Spożywanie alkoholu przez badane dzieci


Z powyższych danych wynika, że 85 % piło już wcześniej alkohol, 5 % badanych dzieci kilkakrotnie znalazło się pod wpływem alkoholu, natomiast tylko 10 % młodzieży nigdy nie piło alkoholu.
Zaprezentowany powyżej wykres jest zaledwie jednym z wyników przeprowadzonych badań, które obrazują jak wysoki jest procent młodzieży, która miała kontakt z alkoholem. Stanowi on wskaźnik do podjęcia działań mających na celu wczesną profilaktykę antyalkoholową, ale również ograniczenia dostępności młodzieży do alkoholu.

C. Dane w zakresie naruszenia porządku publicznego pod wpływem alkoholu w roku 2007r. na terenie Gminy Rojewo

Ilość ujawnionych przestępstw dokonanych pod wpływem alkoholu 17, w tym:
- kierujący pojazdami samochodowymi -7,
- kierujący rowerzyści – 10,
Ilość interwencji domowych wszczynanych pod wpływem alkoholu 35, w tym interwencje przeprowadzone w wyniku stosowania przemocy w rodzinie; 12 razy zatrzymywano sprawców awantur do wytrzeźwienia w Izbie Wytrzeźwień w Inowrocławiu.

D. Liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczona do spożycia (stan na 31.12.2005r):
poza miejscem sprzedaży:
- do 4,5% oraz piwo - 16 punktów
- od 4,5% do 18% - 14 punktów
- powyżej 18% - 11 punktów.
w miejscu sprzedaży:
- do 4,5% oraz piwo - 5 punktów (plus 4 ogródki piwne)
- od 4,5% do 18% - 1 punkty
- powyżej 18% - 2 punkty.

Na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych przypada 294 mieszkańców.

2. Działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rojewie w 2006r.

W roku 2006 Komisja odbyła 9 posiedzeń z tego dwukrotnie przeprowadzona została kontrola sklepów. Oprócz wymienionych posiedzeń Komisja przeprowadza również w miarę potrzeb spotkania z osobami uzależnionymi. Komisja wydała 5 pozytywnych opinii – postanowień dotyczących zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Z 17 osobami nadużywającymi alkohol Komisja przeprowadziła rozmowy, z tego 3 osoby podjęły leczenie odwykowe dobrowolnie, 1 osoba została skierowana na badania przez biegłego od uzależnień alkoholowych do Poradni Odwykowej w Inowrocławiu w celu zdiagnozowania i ustalenie przebiegu leczenia odwykowego. Na wniosek Komisji 3 osoby zostały skierowane na terapię odwykową do Poradni Odwykowej w Inowrocławiu, a 2 osoby odbyły leczenie w Toruniu.
Członkowie GKRPA za udział w posiedzeniu otrzymywać będą wynagrodzenie w wysokości 70,00 zł. brutto, na podstawie umowy-zlecenia.



3. Cel główny Programu



CEL GŁÓWNY:

Zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych,
zmniejszanie tych, które aktualnie występują
oraz
zwiększenie zasobów niezbędnych do radzenia sobie z już istniejącymi problemami


4. Cele szczegółowe, zadania i metody ich realizacji

CEL ZADANIE METODA REALIZACJA
Zapoznanie z zagadnieniami związanymi z GKRPA Przygotowanie członków komisji Przeprowadzenie szkoleń dla członków komisji oraz osób z nią współpracujących Cały rok – działalność ciągła
Wczesna profilaktyka antyalkoholowa Wszechstronne i kompleksowe uświadamianie społeczeństwu lokalnemu zwłaszcza dzieciom i młodzieży zgubnego wpływu alkoholizmu Wprowadzanie do szkół programów profilaktycznych „Spójrz inaczej”, „Nasze spotkania”, „Elementarz” Cały rok – działalność ciągła
Edukacja dzieci i młodzieży poprzez kino, teatr, spektakle profilaktyczne w szkołach (finansowanie wyjazdów)
Organizowanie spotkań informacyjnych dla rodziców o tematyce profilaktycznej, m.in. :
- „Czy moje dziecko pije?”,
- „Nie wysyłam dziecko po alkohol”,
Przeprowadzanie ankiet i wywiadów wśród młodzieży szkolnej
Organizowanie spotkań z „trzeźwiejącymi alkoholikami”
Indywidualna pomoc rodzicom, których dzieci mają kontakt z alkoholem – pomoc psychologa, pedagoga
Rozpowszechnianie literatury, broszur i informatorów o tematyce antyalkoholowej- wyposażenie świetlic środowiskowych i bibliotek szkolnych.
Zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości wyboru – pokazać inne drogi Organizowanie czasu wolnego dzieciom stanowiące alternatywę wobec spożywania alkoholu Organizowanie rajdów i wycieczek plenerowych, konkursów tematycznych, gier i zabaw świetlicowych, Międzyszkolnych Olimpiad Sportowych dzieci ze świetlic Rok szkolny 2007
Organizowanie wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, w formie półkolonii i obozu socjoterapeutycznego Wakacje letnie
2007r.
Kontynuacja działalności świetlic profilaktycznych w Ściborzu i Jezuickiej Strudze
Rok szkolny 2007
Umożliwienie dostępności leczenia osób uzależnionych i działań zmierzających do ograniczenia szkód zdrowotnych Pomoc terapeutyczna i rehabilitacyjna dla osób uzależnionych od alkoholu Kierowanie na badania w przedmiocie uzależnienia od alkoholu Cały rok – działalność ciągła
Utworzenie punktu konsultacyjnego, gdzie będzie udzielana pomoc psychologa, lekarza rodzinnego, biegłego ds. uzależnień
Finansowanie dojazdów na terapię odwykową – zwrot kosztów dojazdu
Wspieranie programów i metod kształtowania postaw służących zdrowemu i trzeźwemu życiu
Współpraca z instytucjami w zakresie problematyki alkoholowej Koordynacja działań i współpraca z instytucjami zajmującymi się pomocą osobą uzależnionym oraz profilaktyką alkoholową Dalsza współpraca z instytucjami z terenu gminy tj.:
- Posterunek Policji
- GOPS,
- SZOiK,
- Ośrodek Zdrowia,
- Szkoły Podstawowe,
- Gimnazjum;
a także z instytucjami z Inowrocławia:
- Ośrodkiem Profilaktyki, Wczesnej Terapii Uzależnień i Opieki nad Nietrzeźwymi,
-Punktem Interwencji Kryzysowej (zwłaszcza w rodzinach, w których występuje przemoc),
- Izbą Wytrzeźwień,
- kuratorami Sądu Rejonowego
Współpraca z Kujawskim Stowarzyszeniem Klubu Abstynentów w Inowrocławiu w ramach działań profilaktycznych Cały rok
Wzrost skuteczności przestrzegania prawa w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych Podejmowanie działań regulujących sprzedaż napojów alkoholowych Prowadzanie Akcji „Sprzedaż nieletnim” i „Sprzedaż nietrzeźwym” Cały rok – działalność ciągła
Prowadzenie kontroli wraz z innymi organami uprawnionymi, przestrzegania warunków sprzedaży i podawania napojów alkoholowych
Organizowanie szkoleń dla sprzedawców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych
Kontrolowanie przestrzegania zakazu promocji napojów alkoholowych podczas imprez, festynów i koncertów z udziałem dzieci i młodzieży
Opiniowanie decyzji o wydanie zezwolenia oraz o cofaniu zezwolenia na sprzedaż alkoholu


5. Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

1. Ustalenie czy punkt spełnia warunki sprzedaży i usytuowania wynikające z przepisów Ustawy oraz Uchwał Rady Gminy. Wymaga jego oględzin oraz ustalenia jego lokalizacji przez pracownika Urzędu Gminy;
2. Wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych powinno nastąpić po uprzednim uzyskaniu opinii Rady Sołeckiej danej wsi, w której ma być prowadzona sprzedaż;
3. W treści zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych należy uwzględnić warunki jej korzystania;
4. Zasady określone w pkt 2 nie mają zastosowania w przypadku wydania zezwoleń na sprzedaż jednorazową;
5. Negatywna opinia mieszkańców (sołectwa) powinna zawierać uzasadnienie;
6. Podmiot gospodarczy zobowiązany jest do uczestniczenia w szkoleniu w zakresie problematyki alkoholowej.



6. Kontrola przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi.

1. Kontrola zasad obrotu napojami alkoholowymi wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz postanowień Rady Gminy w Rojewie, może zostać przeprowadzona w związku ze skargą grupy mieszkańców gminy, sołectwa, organów Policji lub z inicjatywy organu kontrolnego.
2. W czynnościach kontrolnych uczestniczą członkowie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


7. Realizatorzy Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi:
Realizatorami niniejszego programu są:
• Wójt Gminy Rojewo,
• Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
• Koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
• Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rojewie,
• Komisariat Policji w Rojewie,
• Szkoły z Gminy Rojewo,
• Świetlica Środowiskowa w Jezuickiej Strudze.


8. Preliminarz kosztów na rok 2007

Środki na realizację Gminnego Programu pochodzą z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Kwota na realizację zadań na 2007r. wynosi 45.450,00 zł z czego 5.000 zł
zostało przeznaczone na realizację działań wynikających z
Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii
na rok 2007r.

RODZAJ WYDATKÓW KWOTA
1. Dział 4010 wynagrodzenia osobowe pracowników 4.800,00
3. Dział 4040 dodatkowe wynagrodzenia roczne 1.226,00
4. Dział 4110 składki na ubezpieczenia społeczne 2.668,00
5. Dział 4120 składki na fundusz pracy 418,00
6. Dział 4210 zakupy materiałów i wyposażenia- zakup materiałów dla potrzeb świetlic i komisji
1.947,00
7. Dział 4170 umowy zlecenia: planuje się zatrudnić 2 osoby w świetlicach środowiskowych, 2 osoby wydające opinie w przedmiocie uzależnienia od alkoholu
14.950,00
8. Dział 4300 spektakle teatralne, obóz socjoterapeutyczny w okresie letnim, finansowanie telefonu dla ofiar przemocy w rodzinie :”Niebieska Linia”, szkolenia
13.950,00
9. Dział 4410 podróże służbowe krajowe 300,00
10. Dział 4440 odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 191,00
RAZEM: 40.450,00

Źródłem finansowania zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są środki finansowe budżetu Gminy pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.



___________________
wytworzył: Agnieszka Nieckarz
wprowadził: Krzysztof Górny

Załączniki

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 12 lutego 2007 14:03
Dokument wprowadzony do BIP przez: Administrator
Ilość wyświetleń: 672
12 lutego 2007 14:04 Administrator - Dodano załącznik
12 lutego 2007 14:03 Administrator - Zmieniono treść dokumentu
Zatrzymaj banner przewijany