Protokoły z sesji - archiwum

Protokół Nr VII/2011 z Sesji Rady Gminy Rojewo z dnia 5 maja 2011r.

Protokół Nr VII/2011
z Sesji Rady Gminy Rojewo
z dnia 5 maja 2011r.


Na posiedzenie Sesji przybyło 14 radnych (Rada Gminy Rojewo liczy 15 członków), czyli zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym było quorum wymagane do podejmowania prawomocnych uchwał.

W obradach udział wzięli:

inż. Rafał Żurowski –  Wójt Gminy Rojewo;
inż. Ryszard Barczak – Sekreter Gminy;

Porządek obrad
1.Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.
2.Wybór Sekretarza obrad.
3.Przyjęcie protokołu z VI Sesji Rady Gminy Rojewo.
4.Składanie wniosków w sprawie zmian w porządku obrad.
5.Składanie wniosków i interpelacji.
6.Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.
7.Sprawozdanie Wójta.
8.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji.
9.Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Rojewo na 2011 rok.
   
- informacja Skarbnika Gminy – p. A. Solak;
- opinia komisji ds. planowania, gospodarki i finansów gminy;
- dyskusja;
- podjęcie uchwały.

b)  ustalenia wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej.
   
- informacja prac. U.G. – p. A. Bugowskiego;
- opinia komisji ds. planowania, gospodarki i finansów gminy;
- dyskusja;
- podjęcie uchwały.
       
10.Wolne wnioski i zapytania.
11.Odpowiedzi Wójta.
12.Zamknięcie Sesji.

Do pkt. 1

Otwarcia posiedzenia i stwierdzenia quorum (14 obecnych) dokonała Przewodnicząca Rady Gminy Rojewo r. Joanna Mąka, następnie Przewodnicząca Rady Gminy powitała Wójta p. Rafała, Sebastiana Żurowskiego, koleżanki, kolegów radnych, sołtysów, zaproszonych gości, Wiceprzewodniczącego sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego p. Adam Banaszaka oraz pracowników urzędu gminy.

Do pkt. 2

Przewodnicząca Rady zaproponowała kandydaturę r. G. Lewandowskiego na Sekretarza obrad. Następnie zwróciła się do r. G. Lewandowskiego z zapytaniem, czy wyraża zgodę na kandydowanie.

r. G. Lewandowski – wyraził zgodę na kandydowanie.

Przewodnicząca Rady – zaproponowała przegłosowanie kandydatury r. G. Lewandowskiego na sekretarza obrad.

Radni 13 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym się” przyjęli kandydaturę r. G. Lewandowskiego na sekretarza Sesji.

Do pkt. 3

Przewodnicząca obrad zwróciła się do r. H. Krzewiny, czy zgłasza uwagi do protokołu z VI Sesji Rady Gminy z dnia 24 marca 2011r.

R. H. Krzewina nie zgłosiła uwag do protokołu z VI Sesji Rady Gminy, w związku z powyższym Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała przyjęcie protokołu z VI Sesji Rady Gminy bez żadnych zmian.
Radni 14 głosami „za”, głosowali za przyjęciem protokołu z VI Sesji Rady Gminy Rojewo bez żadnych zmian.
Do pkt. 4
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała porządek obrad VII Sesji Rady Gminy, następnie zwróciła się z zapytaniem, czy radni chcieliby wnieść zmiany do proponowanego porządku.
Radni nie zabrali głosu, w związku z powyższym Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała przegłosowanie porządku obrad VII Sesji Rady Gminy.
Radni 14 głosami „za” przyjęli zaproponowany porządek obrad VI Sesji rady Gminy.

Do pkt. 5

Przewodnicząca Rady Gminy r. J. Mąka poprosiła o składanie wniosków i interpelacji przez radnych i zaproszonych gości.

r. M. Tumidajewicz – zwrócił się z zapytaniem, w sprawie internetu z nadajnika na wieży kościelnej w Rojewicach, zwrócił się z zapytaniem, kiedy będzie funkcjonowała neostrada w północnej części gminy.

s. A. Kuś – zgłosił, że w Rojewie za późno włącza się oświetlenie, jest już ciemno, zgłosił, aby to naprawić,

r. M. Markiewka – zgłosił, że w Liszkowie, lampy w centrum przy szkole są włączane o innej porze niż pozostałe lampy, należałoby to zbilansować.

r. W. Chwastyk – zgłosił, że w Rojewicach, budynek gospodarczy przy tzw. „starej poczcie” stwarza zagrożenie szczególnie dla dzieci, należałoby uporządkować ten teren.

s. A. Kuś – zgłosił, że dawno nie były wymieniane tablice sołeckie, oraz tablice informacyjne.

r. powiatowy  - A. Brylew – zgłosił, że nie wszystkie świetlice wiejskie zostały wyposażone w pojemniki na odpady, powstaje problem w związku z tym, przy organizacji imprez okolicznościowych,

- zwrócił się z zapytaniem, kiedy zostanie podłączona do kanalizacji świetlica wiejska w Płonkowie.

s. K. Olszewski – zgłosił, aby dla sołectwa Osiek Wielki zakupić kontener z przeznaczeniem na świetlicę wiejską.

s. D. Witkowski – zgłosił, że na odcinku Chrząstawa – Jurancice znajdują się dzikie składowiska odpadów.

r. H. Krzewina – powiedziała, że rolnicy zgłaszają sprawę zmniejszania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gruntów rolnych przeznaczonych do dopłat bezpośrednich, rolnicy płaca podatek od większych powierzchni, zwróciła się z prośbą o wystosowanie pisma w tej sprawie do Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, czy w najbliższym czasie planowana jest aktualizacja ewidencji gruntów i budynków na terenie naszej gminy.

- zgłosiła sprawę związaną ze zjazdem z drogi wojewódzkiej w Rojewie przy sklepie p. Olszowych, zjazd jest w bardzo złym stanie i stwarza niebezpieczeństwo dla samochodów, zwróciła się z zapytaniem, kto jest odpowiedzialny za jego podsypanie zarząd dróg wojewódzkich czy właściciel sąsiadującej nieruchomości.

s. B. Szelągowski – powiedział, że stawki za odpady na gminnym składowisku są za wysokie i odstraszają mieszkańców.

Do pkt 6

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała zebranych, że 12 kwietnia została zaproszona przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rojewie na śniadanie wielkanocne.
- 15 kwietnia wzięła udział w otwarciu oddziału przedszkolnego w Ściborzu,
- 17 kwietnia została zaproszona przez klub seniora „Wrzos” na spotkanie wielkanocne,
- 18 kwietnia wzięła udział w konferencji podsumowującej „Program Szczepień 12- latek z terenu powiatu inowrocławskiego przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, powiedziała, że beneficjentem projektu był powiat inowrocławski, który pełnił funkcję lidera, partnerami było 8 gmin, całkowita wartość projektu wynosiła 3 881.239,00 zł, na gminę Rojewo przeznaczono 18 666,00 zł.
- 30 kwietnia udział w uroczystości poświęcenia sztandaru przez klub Seniora „Wrzos”.

Do pkt 7

Przewodnicząca Rady Gminy poprosił o przedstawienie sprawozdania Wójta Gminy Rojewo p. R. Żurowskiego.

25-03-2011r. Zebranie zarządu Stowarzyszenia Czarnoziem na Soli
Na spotkaniu przedstawiono sprawozdanie Zarządu z działalności programowej i finansowej za rok 2010. Przedstawiany został też plan działania stowarzyszenia na rok 2011.

28-03-2011r. Posiedzenie Gminnej Komisji Urbanistycznej.
Na komisji przedstawiony został projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przygotowywany dla gminy Rojewo.

30-03-2011 Spotkanie z Prezesem Destylacji Polskich.
Na spotkaniu omawiana była tematyka instalacji i rozwiązań technicznych. Poprosiłem o spotkanie z mieszkańcami Liszkowa w celu przedstawienia planowanej inwestycji.

02-04-2011r. Warsztaty dziennikarskie dla dzieci i młodzieży.
Na zaproszenie Pani Urszuli Gutowskiej przyglądałem się warsztatom prowadzonym przez Panią Dorotę Pronobis. Dzieci i młodzież z Naszej Gminy miały możliwość poznania tematyki dziennikarskiej oraz specyfiki tegoż zawodu.

04-04-2011 Komisja drogowa.
Wraz z Radnymi Gminy Rojewo przeprowadziliśmy przegląd dróg gminnych pod kątem pilnych ich remontów oraz prac wykonanych do tej pory.
.
04-04-2011 Zebranie Rady Sołeckiej w Ściborzu.
W związku z aktem wandalizmu na terenie świetlicy wiejskiej w Ściborzu spotkaliśmy się, aby przedyskutować możliwe działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ludzi i mienia we wsi Ściborze.

06-04-2011.
Spotkanie z Panem Tomaszem Krasickim Naczelnikiem Wydziału Wdrożeń Urzędu Marszałkowskiego.
Spotkanie dotyczyło przebudowy drogi gminnej Liszkowo –Topola. Wiosek o dofinansowanie tej inwestycji został pozytywnie oceniony przez pracowników merytorycznych i przedstawiony pod głosowanie na Posiedzeniu Zarządu. Oczekujemy na podpisanie umowy o dofinansowanie.

10-04-2011r. Spotkanie OSP Rojewo i Rojewice.
W Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie Zarządu OSP  Rojewo i OSP Rojewice w celu omówienia efektywnej współpracy i wzajemnych oczekiwań. Zostało osiągnięte porozumienie w sprawie dalszych działań obu jednostek.

12-04-2011 Śniadanie Wielkanocne
Na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich brałem udział w śniadaniu Wielkanocnym organizowanym przez KGW w Rojewie.

13-04-2011 Spotkanie Lokalnej Grupy Działania
Na spotkaniu podjęta została decyzja o dalszym sposobie funkcjonowania LGD  Czarnoziem Na Soli. Gminy odmówiły poręczenia majątkowego

15-04-2011 Pasowanie na Przedszkolaka.
Na zaproszenie Dzieci z przedszkola w Ściborzu uczestniczyłem w uroczystym pasowaniu na Przedszkolaka. Dzieci pod opieką Pani Katarzyny Stępniak przedstawiły bardzo bogaty i ciekawy program artystyczny oraz złożyły uroczyste ślubowanie.
 
15-04-2011r. Zebranie wiejskie w sprawie budowy gorzelni  we wsi Liszkowo
Przedstawiciele inwestora – Destylacje Polskie oraz firmy Chemat przedstawili aspekty techniczne budowy gorzelni i proces technologiczny wraz z planowanym zakresem produkcji.

17-04-2011 Spotkanie Wielkanocne Klubu Seniora Wrzos
Klub Seniora Wrzos zaprosił mnie na spotkanie Wielkanocne, które odbyło się szkole podstawowej w Rojewie. Młodzież z gimnazjum przedstawiła program artystyczny nawiązujący do tradycji Świąt Wielkiej Nocy.

18-04-2011 Uroczystość zakończenia programu szczepień przeciwko Rakowi Szyjki Macicy

Na zaproszenie Starosty Inowrocławskiego uczestniczyłem w uroczystości posumowania programu szczepień 12 – latek przeciwko HPV z terenu powiatu inowrocławskiego. Odebrałem podziękowania dla Gminy Rojewo za udział w realizacji tego programu.

30-04-2011 Uroczyste poświęcenie sztandaru.
Na zaproszenie Klubu Seniora Wrzos wziąłem udział w Mszy Świętej, na której dokonano poświęcenia sztandaru Klubu Seniora. Następnie w szkole podstawowej w Rojewie odbyła się uroczystość uświetniająca nadanie sztandaru. Na ręce Prezesa w imieniu Gminy Rojewo z wyrazami szacunku złożyłem bukiet kwiatów i pamiątkowy upominek.

02-05-2011 Pożegnanie Ustępującego Prezesa LZS Ściborze
Ludowy Zespół Sportowy Start Ściborze zorganizował pożegnanie ustępującego Prezesa Pana Stefana Grabskiego. Na uroczystości odczytałem list laudacyjny i w imieniu naszej gminy podziękowałem za dotychczasowy wkład w propagowanie kultury fizycznej.

Do pkt 8

Przewodniczący Rady Gminy poprosił o zabranie głosu Przewodniczących Komisji.

Przewodniczący poszczególnych komisji nie zabrali głosu.

Przewodnicząca Rady Gminy ogłosiła 10 minut przerwy, po przerwie na posiedzenie Sesji rady Gminy powróciło 14 radnych.

Do pkt 9

Przewodnicząca obrad poprosiła radnych o przystąpienie do podjęcia uchwały w sprawie:

a). zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Rojewo na 2011 rok.

Projekt uchwały odczytała p. M. Kaczmarek, poinformowała zebranych, że w numerze uchwały wprowadzona zostanie autopoprawka, ponieważ obecnie jest VII Sesja Rady Gminy, w projekcie uchwały zapisano numer VI.

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o wyrażenie opinii komisji ds. planowania, gospodarki i finansów gminy.

r. A. Wesołowski – powiedział, że opinia komisji jest pozytywna, jednogłośna.

Przewodnicząca Rady Gminy otworzyła dyskusję w przedmiotowej sprawie.

Radni nie mieli pytań, w związku z powyższym Przewodnicząca Rady Gminy r. J. Mąka zaproponowała głosowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Rojewo na 2011 rok.

Radni 14 głosami „za”, przyjęli uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Rojewo na 2011 rok.

b) ustalenia wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej.

Projekt uchwały odczytał p. A. Bugowski, poinformował zebranych, że zmiana uchwały związana jest ze zmianą stawki podatku VAT z 7% na 8%, w uchwale Nr XXVI/200/2009 Rady Gminy Rojewo z 17 września 2009r. podane były wartości cen i opłat za usługi komunalne w wysokości netto i brutto. Podjęcie nowej uchwały zawierającej ceny i opłaty netto wraz z ogólnym określeniem podatku VAT nie będzie powodowało konieczności zmiany uchwały przy każdorazowej zmianie stawek podatku VAT.
Poinformował również, że w stosunku do projektu przedstawionego w materiałach zmianie uległa podstawa prawna.

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o wyrażenie opinii komisji ds. planowania, gospodarki i finansów gminy.

r. A. Wesołowski – powiedział, że opinia komisji jest pozytywna, jednogłośna.

Przewodnicząca Rady Gminy otworzyła dyskusję w przedmiotowej sprawie.

r. D. Siemianowska – zwróciła się z zapytaniem, jaka obecnie jest cena za wodę.

p. A. Bugowski – powiedział, że 2,16 zł brutto.

Radni nie mieli więcej pytań, w związku z powyższym Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała głosowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej.

Radni 14 głosami „za” przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej.

Do pkt 10

Przewodniczący obrad poprosił zebranych o składanie wolnych wniosków i zapytań.

r. D. Siemianowska – zgłosiła, że droga powiatowa Ściborze – Dobiesławice jest w bardzo złym stanie.

r. powiatowy – A. Brylew – powiedział, że droga ta jest obecnie remontowana.

r. K. Wiechecki – zwrócił się z zapytaniem odnośnie informacji w sprawie planów budowy gorzelni w Liszkowie.

s. A. Kuś – zwrócił się z prośba o opinie prawną w sprawie mienia wiejskiego wsi Rojewo.

s. B. Szelągowski – zgłosił wniosek w sprawie dwóch tablic białej i zielonej miejscowości Rojewo przy p. Wesołowskim, białą należałoby zlikwidować, ponieważ jest za długi odcinek ograniczający prędkość do 50 km/h.
- powiedział, że na tablicy ogłoszeniowej trudno zawiesić informację, powiedział, że jeżeli będą wymieniane tablice należy skonsultować to z sołtysami.

r. M. Markiewka – powiedział, że w poprzedniej kadencji zgłaszano prośbę o wymianę tablic informacyjnych na tablice oszklone, zamykane na klucz, do których będzie miał dostęp tylko sołtys danego sołectwa.

r. powiatowy A. Brylew – powiedział, że na Sesji Rady Powiatu zwiększone zostały środki na utrzymanie dróg, w związku z tym drogi powiatowe będą sukcesywnie naprawiane. Powiedział, że zgłaszane były wnioski w sprawie uporządkowania poboczy dróg po podcince drzew, prace zostały wykonane.

p. M. Przeździęk – poinformował zebranych o wyjeździe studyjnym do gminy Klucze niedaleko Krakowa, który organizowany jest ze środków programu poakcesyjnego, poprosił chętnych o kontakt w tej sprawie.

r. powiatowy L. Marciniak – poinformował zebranych o organizowanym w dniach 17 i 24 maja kursie chemizacyjnym uprawniającym do zakupu środków chemicznych oraz wykonania zabiegów chemizacyjnych.

Radni nie zgłosili więcej wolnych wniosków i zapytań.

Do pkt. 11

Wójt Gminy R. Żurowski – odczytał odpowiedzi na interpelacje z VI Sesji Rady Gminy z dnia 24 marca 2011r.

Radna Danuta Siemianowska – zgłosiła, że p. Dąbrowski rozjeżdża drogi gminne gruntowe, zwróciła się z zapytaniem, czy są wyznaczone drogi, którymi powinien jeździć p. Dąbrowski.
Odpowiedź
W dokumentacji zgromadzonej w Urzędzie Gminy nie ma informacji o wytyczonych drogach wywozowych.

- zgłosiła sprawę wycięcia krzewów przy drodze z Płonkowa na Dobiesławice,
Odpowiedź
Część krzewów przy zgłoszonej drodze została wycięta.

Radny Mirosław Iwiński – zwrócił się z zapytaniem, dotyczącym sprawy pieniędzy z dzierżawy mienia wiejskiego w miejscowości Rojewo, w odniesieniu do podjętej uchwały w tej sprawie poprzedniej rady.
Odpowiedź
Podjęta uchwała nr XVI/96/2008 z 28-04-2008r. dotyczy wyłącznie wydzielenia gruntów, które należą do mienia wiejskiego. Wpływy z tytułu dzierżawy nie posiadają konkretnego przeznaczenia i stanowią one dochód, z którego finansowane są również inwestycje realizowane na terenie wsi Rojewo.
 
Sołtys Benedykt Szelągowski – złożył  wniosek w sprawie wyodrębnienia środków w budżecie gminy na fundusz sołecki, ponieważ chciałby realizować plan odnowy miejscowości Ściborze.
Odpowiedź
Fundusz sołecki na rok 2012 nie został uchwalony.

Radny Jan Kaczmarek – zgłosił wniosek w sprawie wystąpienia do Zarządu Dróg Powiatowych o podcinkę drzew na terenie gminy Rojewo z naciskiem na Topole przy drodze powiatowej Inowrocław – Osiek Wielki, oraz zajęcie się sprawą pobocza tej drogi.
Odpowiedź
Urząd Gminy wystąpił z pismem do Zarządu Dróg Powiatowych o wykonanie ww. prac.

Sołtys Dariusz Witkowski – zgłosił wniosek w sprawie wyodrębnienia w budżecie gminy na 2012r. funduszu sołeckiego,

Odpowiedź
Fundusz sołecki na rok 2012 nie został uchwalony.

Sołtys Benedykt Szelągowski – zgłosił sprawę wałęsających się psów, zgłosił, aby policja dokonywała objazdów i upominała mieszkańców.
Odpowiedź
Złożone zostało pismo do Kierownika posterunku Policji z zaleceniami upomnienia mieszkańców o obowiązku nadzoru nad swoimi psami.

Sołtys Kazimierz Olszewski– powiedział, że w Osieku Wielkim jest możliwość wydzierżawienia mieszkania w Osieku Wielkim na świetlicę wiejską, zgłosił prośbę w przedmiotowej sprawie.
Odpowiedź
W wielu miejscowościach naszej gminy brak jest świetlicy, proponowana lokalizacja należy do osoby fizycznej, która nie może wystawić dokumentów finansowo-księgowych tj. faktury lub rachunku, dlatego UG nie może wydzierżawić tego pomieszczenia.

Sołtys Benedykt Szelągowski – powiedział, że w Ściborzu b. duże topole zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, zgłosił prośbę, aby przekazać wniosek w przedmiotowej sprawie do Starostwa Powiatowego, powiedział, że wskaże miejsca stwarzające zagrożenie.
Odpowiedź
Dokonano wizji lokalnej w tej sprawie, na spotkaniu w Ściborzu ustalono plan działania.

Sołtys Antonii Kuś – zgłosił, aby firma dokonująca naprawy oświetlenia ulicznego dokonywała przeglądu pozostałych lamp.
Odpowiedź
Zgłoszenia awarii dotyczą danego obwodu elektrycznego i w nim usuwane są wszystkie uszkodzenia niezależnie od zgłoszenia. W czasie naprawy pracownicy nie sprawdzają oświetlenia, które jest w innym obwodzie elektrycznym.

- zgłosił sprawę drogi wojewódzkiej przez Rojewo, brak odpływu wody po prawej stronie w kierunku Złotnik Kujawskich, w dalszym ciągu są w niej dziury.
Odpowiedź
Na drodze wojewódzkiej dokonano uzupełnienia ubytków w nawierzchni.

- wniosek w sprawie odwodnienia drogi od Rojewa do Zawiszyna, na zakręcie przy byłych PZZ znajduje się duża dziura,
Odpowiedź
Z informacji otrzymanych ze Starostwa Powiatowego zostanie wykonane pogłębienie rowu na ww. trasie w celu poprawy odwodnienia drogi.
 
Sołtys Renata Majewska – zgłosiła wniosek w sprawie wyrównania dwóch dróg bocznych w Mierogoniewicach, powiedziała, że w zeszłym roku nie było nic robione w tym zakresie.
Odpowiedź
W Mierogoniewicach wykonane zostały prace drogowe - równanie dróg.

Radny Ryszard Matyszewski – ponowił wniosek w sprawie obniżenia kosztów wynajmu hali sportowo-widowiskowej w Rojewie do kwoty 35 zł/godzinę, aby zachęcić ewentualne podmioty do korzystania z obiektu.
Odpowiedź
Zarządzenie w sprawie zmiany stawki opłat za korzystnie z sali sportowej zostanie przygotowane w najbliższym czasie.

Następnie Wójt Gminy udzielił odpowiedzi na interpelacje złożone na dzisiejszej Sesji Rady gminy:

internet w Rojewicach – powiedział, że neostrada miała zostać uruchomiona w północnej części gminy w maju bieżącego roku, w przedmiotowej sprawie organizowane będzie zebranie wiejskie,

oświetlenie w Rojewie – powiedział, że będziemy podejmować interwencje w tej sprawie,

wymiana tablic informacyjnych na terenie sołectw związana jest z większym kosztem, w związku z tym należałoby znaleźć środki w budżecie na ten cel, i przegłosować zmianę do budżetu.

- kosze na odpady przy świetlicach wiejskich – będziemy uzupełniać,

- sprawa zakupu kontenera z przeznaczeniem na świetlicę wiejską, powiedział, że nie rozwiąże to problemu, powiedział, że na dzień dzisiejszy należy korzystać z mienia, którym dysponujemy, np. szkoła w Rojewicach,

- budowa Gorzelni w Liszkowie – powiedział, że zgłosili się inwestorzy, którzy na miejscu starej gorzelni chcieliby zbudować nową, w przedmiotowej sprawie odbyło się zebranie wiejskie, radny M. Markiewka zaproponował zorganizowanie wyjazdu do podobnej gorzelni, inwestorzy „Destylacje Polskie” mają się odezwać w tej sprawie.

r. powiatowy A. Brylew – zwrócił się z zapytaniem, w sprawie biogazowni w Liszkowie, powiedział, że w gazecie pomorskiej ukazał się artykuł w sprawie biogazowni.

Wójt Gminy – powiedział, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję na wstrzymanie użytkowania instalacji, ze względu na to, że nie wywiązała się z zaleceń pokontrolnych do końca 2010r. określając termin wstrzymania na 70 dni od dnia uostatecznienia się decyzji. Decyzja taka została wydana w związku z brakiem aktualnego składu chemicznego pofermentu, oraz braku badań gleby u rolników, u których stosowany był poferment. Biogazownia odwołała się od tej decyzji do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.


Do pkt. 12

Przewodnicząca Rady Gminy ogłosiła zamknięcie obrad VII sesji Rady Gminy.

Protokołowała Agnieszka Nieckarz

Sekretarz obrad Grzegorz Lewandowski

Załączniki

Materiały audio

Nagranie Sesji Nr VII/2011 Rady Gminy Rojewo

Wiadomość powiązana z

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Referat Organizacyjny i Ochrony Środowiska
Osoba odpowiedzialna za treść dokumentu: Agnieszka Nieckarz
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 16 czerwca 2011 09:22
Dokument wprowadzony do BIP przez: Krzysztof Górny
Ilość wyświetleń: 1835
16 czerwca 2011 09:57 Krzysztof Górny - Dodanie linku do pliku audio [Sesja_Rady_Gminy_Nr_7.mp3] do dokumentu.
16 czerwca 2011 09:25 Krzysztof Górny - Dodanie załącznika [protokol_z_sesji_rady_gminy_nr_vii2011.doc] do dokumentu.
16 czerwca 2011 09:22 Krzysztof Górny - Dodanie dokumentu.
Zatrzymaj banner przewijany